Оголошення

Новини

Що робити якщо ціни на ціннику не збігаються з цінами у розрахунковому документі


Статтею 15 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено вимоги до цінників на товари та передбачено право споживача на отримання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про ціну (тариф), умови та правила придбання, що забезпечує можливість свідомого і компетентного вибору.

При реалізації продовольчої продукції та непродовольчих товарів, в обов’язковому порядку має бути зазначено ціну кожної одиниці такої продукції або однієї категорії продукції та ціну однієї стандартної одиниці цієї продукції.

Відповідно до пункту 8 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків) зобов’язані реалізовувати продукцію за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України.

Написи на цінниках щодо ціни реалізації продукції мають бути добре видними, чіткими й простими для розуміння споживача.

В Головному управлінні є непоодинокими скарги від споживачів щодо невідповідності ціни на ціннику, так під час розрахунку на касі виявляється, що ціна на обраний товар є іншою, як правило, більшою. Без сумнівів, у такому випадку порушено право споживача на інформацію. Відповідно до закону нечіткі або двозначні положення договорів зі споживачами тлумачаться на користь споживача. Отже, при виникненні подібних ситуацій при розрахунках за товар споживачу необхідно звернутися до адміністрації магазину з вимогою або повернути різницю коштів між ціною на ціннику та ціною, зазначеною у чеку або придбати обраний товар за тією ціною, яку було зазначено на ціннику. Відмова у продажу споживачеві товару за ціною, зазначеною у ціннику в разі невідповідності є порушенням права споживача.

У даному випадку необхідно звернутись до суб’єкта господарювання з відповідними вимогами письмово, при цьому слід пам’ятати, що Книгу відгуків і пропозицій скасовано.

Також слід одразу зібрати докази: фотофіксація цінника, відеофіксація відмови продавця у поверненні різниці коштів та розрахунковий документ. В разі невирішення питання споживачу необхідно звернутися із відповідною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві для відновлення порушеного права в межах законодавства про захист прав споживачів.

Разом з тим, у разі відсутності розрахункового документа (його втраті) споживача не позбавлено права відповідно до п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України N 5 від 12.04.96 р “Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів” та статей 43, 44 Цивільного Кодексу звернутися до суду для встановлення факту купівлі-продажу. Тому втрата розрахункових документів (касового або товарного чека), неодержання їх при придбанні товару чи неможливість їх відновлення не позбавляє споживача права доводити факт купівлі-продажу з допомогою свідків у судовому порядку.
Автор: від 10.07.2019