Оголошення

Новини

Обережно - кліщі


Кліщі можуть переносити збудників, як вірусних, так і бактеріальних захворювань, які становлять небезпеку для людини і тварин. Укуси інфікованих кліщів можуть викликати хворобу Лайма, кліщовий  енцефаліт, який призводить до летальних наслідків, марсельську гарячку та інші небезпечні хвороби (ерліхіоз, туляремія, бабезіоз).
 
Хвороба Лайма є однією з найбільш стрімко зростаючих у світі інфекцій, захворювання може шкідливо вплинути на нервову систему, шкіру, серце, опорно-руховий апарат. Загалом медики називають бореліоз бомбою з годинниковим механізмом, яка здатна повністю зруйнувати здоров’я людини. На ранній стадії хвороба Лайма швидко лікується антибіотиками, але якщо її задавнити, у 25% випадків вона порушує роботу нервової системи, викликаючи параліч кінцівок і проблеми з пам’яттю.
 
Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, у цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, через кілька годин виникає відчуття дискомфорту. Кліщ може триматися на тілі людини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через два-три дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах.
 
З відкриттям сезону прогулянок, щоби захиститись від укусів кліщів під час відпочинку у парку чи пікніку у лісі необхідно подбати про відповідний одяг: одягнути кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб легше було помітити кліщів і зменшить ризик їх укусів. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.
 
Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Якщо ви таки виявили кліща на шкірі, то треба негайно звернутися до найближчого травмпункту. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та перевірять на можливі інфекційні захворювання. Якщо ви не можете звернутися до лікарів, то постарайтесь видалити його самостійно. Після видалення місце присмоктування необхідно протерти антисептичним засобом (розчином йоду, спиртом). Не можна прикладати до місця укусу різні компреси та рідини.
 
Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів, оскільки вони, зокрема собаки, більш вразливі до захворювань (бабезіоз, піроплазмоз, анаплазмоз, рикетсіоз). Багато тварин гине, якщо не отримують захисту від кліщів або термінового належного лікування.
 
Звичайно, не кожен кліщ є переносником інфекції, але кожного року кількість тварин, які постраждали від укусу кліща, зростає. Навіть взимку трапляються випадки піроплазмозу, проте найнебезпечніший період припадає на початок весни, коли середньодобова температура сягає близько 10С. Сприйнятливі до зараження – собаки, переважно молодого віку. Щоб уникнути зараження тварин, рекомендується регулярно користуватися засобами від кліщів у вигляді спреїв, крапель на холку, пудр, нашийників. Перед їх застосуванням треба ознайомитися з інструкцією з використання. Після прогулянок проводити огляд тварин, насамперед: голова, шия, живіт, пах, канцівки. Вольєри та вигули слід обробити репелентними та акарицидними препаратами.
 
Довідково: За даними вчених, у світі існує понад 54 тисяч видів крихітних павукоподібних, їх вивченням займається акарологія. Щороку кількість видів збільшується, завдяки новим відкриттям і дослідженням. Масштабного поширення кліщі досягли внаслідок еволюційного розвитку з  набуттям мікроскопічно дрібних розмірів, що дозволило їм освоїти верхні шари ґрунту, багаті на рослинні залишки. Типовий розмір кліщів становить 0,2-0,4 мм, тому їх складно виявити, а ще складніше – уникнути. Ареал життя кліщів є найрізноманітнішим, багато видів зустрічаються на всіх п’яти континентах.

Кліщі - надзвичайно живучі істоти, їх активність припадає на квітень-травень та серпень-вересень. Дорослий кліщ може голодувати протягом двох років без жодної шкоди для себе. Вони здатні відкладати незапліднені яйця (партеногенез - дозволяє продовжити свій рід, якщо не вдалося зустріти статевого партнера), з яких вилупляться життєздатні личинки. Кліщі мають здатність уповільнювати розвиток на будь-якій стадії, в залежності від змін клімату. Доросла самка здатна тимчасово призупинити кладку яєць на кілька місяців, а личинка затримати дозрівання, що дозволяє їм переживати посуху, голод, різке зниження температури. Самка за своє життя відкладає до 15-20 тисяч яєць.


Автор: Редактор від 05.05.2020