Виробник
Збудник розповсюджується при розмові, чханні та кашлі від хворої на дифтерію людини або здорового бактеріоносія дифтерії. Також можлива передача збудника через предмети побуту.
Кількість хворих особливо зростає у холодну та вологу пору року. Хвороба вражає людей будь-якого віку.
Дифтерія розпочинається з підвищення температури тіла до 380С, почервоніння слизової оболонки ротоглотки, появи сірувато-білуватих нальотів у вигляді острівців або суцільних плівок, які важко знімаються шпателем. Біль при ковтанні виражена слабо. Відмічається солодкуватий запах з рота. Захворювання може супроводжуватися набряком шиї, вираженою інтоксикацією, токсичним враженням внутрішніх органів.

Захворювання протікає особливо важко у людей не щеплених проти дифтерії. Часто у таких людей розвиваються ускладнення: інфекційно-токсичний шок, міокардит, параліч дихальних м’язів та враження нервової системи, які можуть призвести до смерті.

Дифтерія у щеплених протікає більш легко, її важко відрізнити від ангіни, гострого фарингіту, тонзиліту та іншої гострої лор - патології. Такі хворі часто звертаються за медичною допомогою не своєчасно, вони представляють небезпеку для оточуючих як джерело інфекції, особливо для не щеплених проти дифтерії осіб.

При перших ознаках захворювання необхідно не займатися самолікуванням, а негайно звертатися за медичною допомогою до лікувально-профілактичних закладів міста для своєчасного надання кваліфікованої медичної допомоги.

Після ізоляції (госпіталізації) хворого на дифтерію, у вогнищах проводяться протиепідемічні заходи.

Єдиним ефективним засобом профілактики дифтерії є проведення профілактичних щеплень, згідно Календаря щеплень , що затверджений наказом МОЗ України  від 16.09.2011 № 595 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних  імунобіологічних препаратів".


Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку проводиться за віком у 3 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 5 місяців (третє щеплення) та 18 місяців (четверте щеплення).
Інтервал між першим і другим, другим і третім щепленнями вакциною проти кашлюку, дифтерії, правця становить щонайменше 1 місяць. Інтервал між третім і четвертим щепленнями повинен становити не менше 12 місяців.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця проводять у віці  6 років, наступну у 14 років та у 18 років. Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказами, які раніше були щеплені, проводять з інтервалом 5 років після останнього щеплення. Подальші планові ревакцинації дорослих проводяться з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення.