Оголошення

Новини

Про якість та безпеку дитячих іграшок


У відповідь на запит журналістів програми «Жити Краще» Українського радіо Начальник відділу контролю у сфері торгівлі Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Ірина Мазепа розповіла про якість та безпеку дитячих іграшок.
 
Вимоги  до виробників та імпортерів іграшок, до матеріалів з яких вони виготовлені викладено у Державних санітарних правилах  і нормах безпеки іграшок та ігор для здоров’я дітей  (ДСанПіН 5.5.6.012-98). Також постановою Кабінету Міністрів України  від 28.02.2018 № 151 затверджено Технічний регламент безпечності іграшок. Згідно даного Технічного регламенту виробники складають декларацію про відповідність та наносять знак відповідності.
 
«При проведенні Головним управлінням планових заходів державного нагляду (контролю) суб’єктів господарювання та відборі зразків на лабораторні дослідження характерними порушеннями були перевищення вмісту шкідливих речовин: свинцю та навіть кадмію, які становлять небезпеку для дитини та навколишнього середовища, Неякісні матеріали, інтенсивність запаху, займистість матеріалу, надмірний звуковий тиск, неякісні збірка та конструкція іграшки. Також серед порушень фіксували відсутність інструкції, попереджень, вікового зазначення для використання іграшки, адреси імпортера, зареєстрованої торгівельної марки; знаку відповідності», – зазначає Ірина Мазепа.
 
Завжди звертайте увагу на етикетку і упаковку іграшки. Перш за все, слід звертати увагу на належне маркування товару. Безпосередньо на іграшці, а у разі, коли це  неможливо – на її пакуванні,повинно бути вказано виробником (імпортером) матеріал, з якого вона виготовлена, країну виробника, вікові обмеження, відповідність ДСТУ (в разі вітчизняного виробництва) знаку відповідності – трилиснику у незавершеному колі (тобто все те, що дає змогу ідентифікувати  товар та його виробника).
 
Також має бути інструкція з використання, попередження про можливу небезпеку. Іграшки та ігри, призначені для виконання різних ігрових функцій, повинні мати, крім інструкції, схеми користування, надруковані українською мовою (або іноземною з українським перекладом). Там же мають бути надруковані й правила і види обробки іграшок та ігор – миття, чищення, дезінфекція тощо.
 
Іграшки, що імпортуються, можуть реалізовуватись лише за наявності Декларації про відповідність. Звертаємо особливу увагу на те, що кожен споживач має право вимагати її від продавця. Разом з тим, законодавство України дозволяє повертати неякісні іграшки, як і будь-який інший товар неналежної якості. Єдиним винятком згідно додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 р. № 172 є дитячі іграшки м’які та дитячі іграшки гумові надувні. Тому, якщо іграшка належної якості вже придбана  (тобто  в ній відсутній брак виробника), то повернути чи обміняти її споживач не має права.
 
На сьогоднішній день на ринку споживчих товарів України представлено широкий асортимент іграшок різноманітного походження. Але чи багато серед них іграшок, абсолютно безпечних для дітей?
Дитячі іграшки – перші друзі дитини. На них покладена важлива функція - допомагати дитині розвиватись та пізнавати світ. Але іграшка може стати і ворогом для дитини.
 
Як відрізнити безпечну та якісну іграшку від тої, яку купувати не варто.
 
Матеріал іграшки – це перший показник при виборі пластмасових іграшок. Яскраві, гарні, легко миються та очищуються – у таких іграшок маса переваг, але недоліки неякісної пластмасової іграшки суттєво переважають її переваги. Безпечна іграшка з пластмаси повинна бути прохолодною і твердою на дотик. М’якість пластмасі додають фталати та інші шкідливі складники. Перед купівлею понюхайте іграшку, якщо вона має різкий неприємний запах, це означає ймовірну наявність в її складі фенолу, постійний контакт з яким може призвести до проблем зі здоров’ям дитини (порушенням системи травлення, розладами печінки та нирок, причиною сильної алергічної реакції).
 
Пластмасову іграшку слід оглянути на наявність подряпин, сколів, тріщин, в ній не має бути гострих кутів і гострих деталей. У разі їх наявності дитина може поранитись. Не слід забувати і той факт, що діти користуються іграшками не дуже обережно, більшість малих дітей пробують розібрати свої іграшки на частини, можливо навіть і на зуб скуштувати. Тому перед тим, як дати дитині іграшку, переконайтесь, що всі її деталі закріплені досить надійно. Не купуйте іграшок з надто довгими елементами або зніміть їх перед тим, як дати дитині. Зовсім маленькі діти можуть легко заплутатись в цих деталях іграшки.
 
Важливу роль відіграє розмір іграшки. Для того, щоб іграшка була корисною для дитини, вона повинна відповідати віку і розмірам дитини. Для маленької дитини небезпечні, як надто великі та важкі іграшки, так і надто маленькі з дрібними деталями. Тому наявність інформації про вікові обмеження - важливий фактор у виборі іграшки. Не слід давати дітям до трьох років іграшки, які передбачені для дітей від трьох років. 
 
Діти зазвичай дуже люблять забавки зі звуком: ляльки, телефони, машинки. Але більшість неякісних іграшок мають недопустимих для дитячого вуха рівень шуму. Максимум, який може видавати іграшка не повинен перевищувати 65 децибел. Але навіть якщо з іграшкою все в порядку, педіатри не рекомендують гратися з такими іграшками сумарно більше години на день – це надто серйозне навантаження на дитячий слух та психіку.  У грі зі звуковими іграшками слід робити перерви.  
 
Наразі зараз дуже популярними в Україні є м’які іграшки hand made.
Іграшки з фетру або ляльки мотанки – це досить індивідуально та ексклюзивно. Однак тут слід пам’ятати, що віддаючи перевагу таким іграшкам, звертайте увагу на якість швів. Зашиті абияк іграшки з яких звисають нитки, а із швів видно наповнювач, краще не купувати. Відносно до наповнювача, що ж обрати: поролон, синтепон чи кулькові гранули? Поролон через деякий час почне виділяти шкідливі речовини, тому краще купувати іграшки з наповнювачем з синтепону. Такі іграшки легко перуться і швидко сохнуть. Якщо Вам сподобались іграшки з наповнювачем гранулами, зернами, крупою, то переконайтесь  в тому, що шви зроблені на совість, і що всередині іграшки є герметичний чохол-підкладка, де  ці гранули чи дрібні матеріали знаходяться. Такі іграшки слід давати дітям виключно під наглядом дорослих, так як у разі її пошкодження, вміст може потрапити до дихальних шляхів дитини, спричинивши небезпеку.
 
Небезпеку також можуть становити іграшки з блоками живлення. Якщо у відсіку для батарейок відсутній гвинт, що кріпить кришку, то його можна відкрити без використання інструментів, що робить батарейку доступною. У свою чергу, батарейки містять загрозу хімічного впливу на дитину, а металеві кріплення містять надмірну кількість нікелю.
 
Крім того, небезпечними можуть бути іграшки для плавання і купання, Каучук із цих виробів може містити надмірну кількість нітрозамінів, що можуть викликати онкологічні захворювання при потраплянні на шкіру дитини або при ковтанні.
 
Ще однією категорією небезпечних іграшок можуть стати "іграшки-антистрес". Рідина всередині таких іграшок може містити надмірну кількість аеробних мезофільних бактерій, стійких до антибіотиків. Це може спричинити розвиток пневмонії у дітей з ослабленим імунітетом. Слайми, лизуни, пластичні глини, основним компонентом яких є тетраборат натрію, - ще одна категорія потенційно небезпечних іграшок. Проковтування або вдихання бору може призвести до хімічного опіку слизових і внутрішніх органів дитини. А тривалий контакт з речовинами, що містяться в таких іграшках, може негативно вплинути на печінку.
 
При продажу іграшки споживачу в обов’язково має бути наданий розрахунковий документ: товарний або фіскальний чек.
 
Якщо ви придбали неякісний товар і продавець відмовляється замінити його або повернути гроші, звертайтесь за захистом прав до Головного управління Держпродспоживслужби у м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Некрасовська, 10/8 або направте звернення на е-mail: info@kiev.dpss.gov.ua з підтвердженням фактичними матеріалами.


Автор: Редактор від 16.11.2020