Оголошення

Новини

Рекомендації закладам охорони здоров’я всіх форм власності з організації проведення профілактичних, протиепідемічних заходів та Стандарти надання медичної допомоги хворим та підозрілим на Коронавірусн


Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 25.02.2020 № 552 «Коронавірусна хвороба 2019 (COVID-19). Стандарти медичної допомоги» (далі - Наказ №552) визначені Стандарти надання медичної допомоги: Організація моніторингу та заходи в осередку інфікування SARS-CoV-2 Обґрунтування (стандарт 1), Амбулаторна медична допомога для пацієнтів із підозрою на COVID-19, що має легку форму захворювання та ведення контактних осіб (Стандарт 2), Клінічне лікування тяжкої гострої респіраторної інфекції за підозри на COVID-19 (Стандарт 3).
 
Наказ у форматі PDF розміщено на сайті Державного експертного центру та Стандарти у форматі PDF на сайті  МОЗ України
 
Стандарт 1. Організація моніторингу та заходи в осередку інфікування COVID-19.
 
Алгоритм дій лікаря, який виявив у хворого (підозрілого) на COVID-19:
 
1. Реєструє випадок за формою первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10.01.2006 № 1.

2. Інформує керівництво закладу охорони здоров’я для організації подальшого клінічного спостереження, своєчасної медичної допомоги та протиепідемічних заходів індивідуального рівня і на рівні громади.

3. Здійснюється розслідування контактів та подальший контроль осіб, які мали контакт з хворими на COVID-19.
 
Усі медичні працівники, які безпосередньо надають медичну допомогу, контактують з біологічними матеріалами пацієнтів, інфікованих COVID-19, застосовують засоби індивідуального захисту (далі - ЗІЗ), а саме:
- рукавички для огляду, з нітрилу, без порошку, нестерильні. Довжина манжети переважно досягає середини передпліччя (наприклад, загальна довжина не менше 280 мм; рукавички повинні мати довгі манжети, що сягають значно вище зап'ястя, в ідеалі до середини передпліччя);
- щиток для обличчя, зроблений із прозорого пластику, стійкий до запотівання, повністю покриває сторони і довжину обличчя або окуляри захисні, що добре прилягають до шкіри обличчя з гнучкою рамкою з ПВХ, яка легко вписується в контури обличчя рівномірним тиском, закриває очі та навколишні ділянки, вміщує окуляри для корекції зору, прозору пластикову лінзу із захистом подряпин, непрямою вентиляцією для уникнення запотівання;
- маска медична/хірургічна, з високою стійкістю до рідини, достатньою повітропроникністю, внутрішні та зовнішні поверхні повинні бути чітко визначені, структурована конструкція, яка не змінює форми при використанні;
- халат одноразового використання, стійкий до рідини, довжиною до середини литки, щоб покрити верх черевиків, світлих кольорів, бажано для кращого виявлення можливих забруднень, з петлями для пальця/пальців або еластичною манжетою для закріплення рукавів.
 
Моніторинг стану здоров'я медичних працівників, які безпосередньо надають медичну допомогу пацієнтам, інфікованим COVID-19, контактують з біологічними зразками та матеріалами цих пацієнтів здійснюється протягом 14 днів після останнього контакту, і включає вимірювання температури, оцінку скарг та фізикальне обстеження, серологічне та лабораторне тестування.
 
Стандарт 2. Амбулаторна медична допомога для пацієнтів із підозрою на COVID-19, що має легку форму захворювання та ведення контактних осіб.
 
Пацієнтам із підозрою на COVID-19, з легкою формою захворювання, включаючи ситуації, коли стаціонарна допомога недоступна, або у випадку інформованої відмови від госпіталізації можуть знадобитися амбулаторні умови для надання медичної допомоги.

1. Рішення стосовно медичної допомоги в домашніх умовах приймається після оцінки безпеки домашнього середовища пацієнта та ретельної клінічної оцінки стану пацієнта.

Легкими симптомами вважаються невисока гарячка до 38℃, кашель, нездужання, ринорея, біль у горлі без будь-яких серйозних симптомів (таких як задишка або утруднене дихання, посилення дихання, наявність мокротиння або кровохаркання), шлунково-кишкові симптоми нудота, блювання та/або діарея) і без змін психічного стану (без сплутаності свідомості, млявості).

2. Закладом охорони здоров’я, який відповідає за організацію медичної допомоги в регіоні, встановлюється зв’язок із лікарем закладу охорони здоров’я, який надає медичну допомогу вдома до повного одужання пацієнта.

3. Медичний персонал бере участь у контролі поточного стану здоров’я пацієнта та контактних осіб шляхом регулярних (наприклад, щоденних) відвідувань, проводячи діагностичні тести, якщо це необхідно. У разі неможливості відвідувань ‒ контроль поточного стану здоров’я здійснюється у телефонному режимі.

4. Пацієнти та спільно проживаючі особи інформуються: про особисту гігієну, основні заходи профілактики хвороби, пацієнту та членам сім'ї надається постійна підтримка та проводиться моніторинг стану здоров’я. Перевіряється дотримування ними наданих рекомендацій з розміщення та догляду за пацієнтом з COVID-19 (додаток 4 Наказу №552).

5. Медичні працівники, які надають медичну допомогу в домашніх умовах, самостійно здійснюють оцінку ризику для вибору та застосування відповідного ЗІЗ.

6. Ведення контактних осіб включає моніторинг стану здоров’я протягом 14 днів з останнього дня можливого контакту.

7. Особам, у тому числі медичним працівникам, які, можливо, контактували з особами, які підозрюються на наявність COVID-19:
- забезпечується сталий зв’язок із медичним працівником протягом періоду спостереження;
- призначається опитування щодо поточного стану здоров’я шляхом регулярних (наприклад, щоденних) відвідувань, проводячи діагностичні тести, якщо це необхідно. У разі неможливості відвідувань ‒ контроль поточного стану здоров’я здійснюється у телефонному режимі;
- надається інформація, куди звертатися за допомогою, якщо стан здоров’я особи погіршується, та яких заходів безпеки слід дотримуватись, а також стосовно відповідного способу транспортування, визначених часу та місця входу до призначеного закладу охорони здоров’я.
 
Стандарт 3. Клінічне лікування тяжкої гострої респіраторної інфекції за підозри на COVID-19.
 
1. При надходженні пацієнта до закладу охорони здоров’я здійснюється сортування, а саме: раннє розпізнавання хворих на тяжку гостру респіраторну інфекцію (далі – ТГРІ), пов’язане з COVID-19 (додаток 6 Наказу №552), оцінюється тяжкість захворювання та за необхідності починаються заходи медичної допомоги (додаток 7 Наказу №552).

2. Стандартні заходи безпеки включають гігієну рук; використання ЗІЗ для уникнення прямого контакту з кров’ю, біологічними рідинами організму, виділеннями та неушкодженою шкірою, запобігання травмуванню голкою або гострими предметами; безпечне поводження з відходами; очищення та дезінфекція обладнання (додаток 8 Наказу №552).

3. Пацієнтам із ТГРІ та гострим респіраторним дистрес синдромом (далі – ГРДС), гіпоксемією або шоком рання підтримуюча терапія та моніторинг надається негайно (додаток 9 Наказу №552). Усі зони, де доглядають хворих на ТГРІ, обладнані пульсоксиметрами, функціонуючими кисневими системами та одноразовими кисневими інтерфейсами (назальними канюлями, простими масками для обличчя та масками з резервуарним мішком).

4. Пацієнтам із ТГРІ забезпечується моніторинг та корекція лікувальних заходів залежно від супутніх патологічних станів, вподобань пацієнта щодо втручання з забезпечення життєздатності шляхом активного спілкування з пацієнтами та сім’ями, надається підтримка та прогностична інформація.

5. Збір зразків для лабораторної діагностики здійснюється з урахуванням клінічної картини з використанням ЗІЗ (додаток 10 Наказу №552).

6. У хворих на COVID-19 за неефективності терапії киснем (SpO2 ≤90%) проводиться оцінка щодо ГРДС та гіпоксемічної дихальної недостатності та, за необхідності, відповідне лікування (додаток 11 Наказу №552).

7. Ознаки септичного шоку у хворих з COVID-19 вчасно виявляються та, за необхідності, здійснюється відповідне лікування (додаток 12 Наказу №552).

8. Всім лежачим пацієнтам з тяжким перебігом хвороби здійснюється профілактика загальних ускладнень (додаток 13 Наказу №552).

9. Вагітним жінкам із підозрою або підтвердженою COVID-19 проводиться терапія, як описано в критерії 3, з урахуванням стандартів ведення вагітності.

10. Здійснюється пошук методів лікування та проводяться клінічні дослідження COVID-19. В зв’язку з відсутністю специфічного лікування пацієнтам із підозрою або підтвердженою COVID-19 застосовуються неліцензовані методи втручання, зокрема лікування поза інструкцією, за рішенням консиліуму.

Заклади охорони здоров’я міста Києва, визначені для надання спеціалізованої стаціонарної медичної допомоги хворим/підозрілим на COVID-19.
Госпітальні бази

Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська клінічна лікарня № 9» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Ризька, 1.

Комунальне некомерційне підприємство "Олександрівська клінічна лікарня м. Києва" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Шовковична, 39/1.

Київський міський центр репродуктивної та перинатальної медицини, проспект Г. Сталінграда, 16.

Комунальне некомерційне підприємство "Київська міська дитяча клінічна лікарня № 1» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Богатирська, 30.

Комунальне некомерційне підприємство "Київська міська клінічна лікарня № 4" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Солом’янська, 17.

Комунальне некомерційне підприємство "Київська міська дитяча клінічна лікарня № 2" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), проспект Алішера Навої, 3.

Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська дитяча клінічна інфекційна лікарня» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Дегтярівська, 23.
 
Провізорні госпіталі.

Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська клінічна лікарня № 5» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Відпочинку, 11.

Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська клінічна лікарня № 10» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), проспект Голосіївський, 59-Б.

Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Качалова, 5 А.

Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська дитяча клінічна туберкульозна лікарня» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вул. Квітки Цісик (Гамарника), 10.
 
Офіційні посилання для використання:
https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov
https://moz.gov.ua/uploads/3/19072-dn_20200225_552_dod.pdf
https://www.phc.org.ua/
https://www.who.int/countries/ukr/ru/

Автор: Редактор від 12.03.2020   |  Оцінка